טיול מאורגן לפורטוגל - 9 ימים

פורטוגל - 9 ימים

  חצי פנסיון  - ימי סיור מלאים -בתי מלון איכותיים - בילויים בערבים ללא סיורי בחירה -קבוצות עד 35 איש.
 

תוכנית מסלול

יום 1 ת"א - פורטו 
בשעות אחה"צ נתייצב בנמל התעופה בן גוריון ונמריא ישירות לפורטו.
העיר השניה בחשיבותה בפורטוגל. לאחר הנחיתה, העברה למלון.
 
יום 2  גימרייש-  גני מטאוס - אמרנטה -  פורטו  סיור לילה בפורטו המוארת 
לאחר ארוחת הבוקר, נערוך סיור פנורמי להכרה ראשונית עם העיר, כך שלמחרת בסיורנו בפורטו היא לא תיראה לנו זרה. נצא לביקור בגימרייש עיר במחוז בראגה בצפון מערב פורטוגל נראה את הטירה המתנשאת לגובה 28 מטרים יש המכנים אותה "ערש הלאום הפורטוגלי" 
בזכות התפקיד שמילאה בהיסטוריה הפורטוגלית. המרכז ההיסטורי שלה הוכרז ב-2003, ע"י אונסקו כאתר מורשת עולמית. נעלה ברכבל להר "ישו הטוב" (Bom Jesus do Monte) והנמצא על פסגת ההר ומאפשר תצפית נהדרת על כל הסביבה. נמשיך  לביקור בגני וילה מטאוס המרהיבים ונקנח בעיירת העוגות והעוגיות אמרנטה ונשמע על עברה היהודי. בתום יום רגוע ומקסים ביופיו, נחזור למלוננו בפורטו. ערב: סיור לילה רגלי בעיר המוארת.
 
יום 3 -  יום סיור בפורטו 
לאחר ארוחת הבוקר, נתחיל את הסיור בפורטו בכיכר בואווישטה‬ ובה אנדרטה המסמלת את ניצחונם של הפורטוגלים על נפוליאון, נחלוף על פני בית המוסיקה, בניין מודרני וייחודי מאוד, הנחשב לבניין המוצלח ביותר שתיכנן האדריכל ההולנדי הנודע רם קולהאס, נגיע לנקודת תצפית יפה באזור מטוסיניוס (Matosinhos) בה נוכל לצלם תמונות בלתי נשכחות. נמשיך למרכז ההיסטורי של פורטו, נבקר בתחנת הרכבת "סאו בנטו" אשר נחשבת לאחת מ- 14 תחנות הרכבת היפות בעולם, נראה את הקתדרלה הגדולה של פורטו ממנה נשקף נוף מרהיב עין על העיר העתיקה, נמשיך אל העיר העתיקה של פואטו וליד כנסיית פרנציסקוס הקדוש, נבקר ב"ארמון הבורסה" יצירת מופת של אדריכלות הנאו-קלאסית וסמל האצילות. נמשיך אל רובע ריביירה המתחיל בעיר העתיקה ומסתיים על גדות נהר הדואורו המכונה "שש הגשרים" וחוצה את העיר עליו נערוך שייט עליו. וכמובן לא נפסח על ביקור בייקב מהידועים בעולם המייצר יין פורט הנקרא על שם העיר (כולל טעימות של 3 סוגי היין המפורסם). בתום הסיור. נחזור למלוננו.
 
יום 4  למגו - פאסו דה רג'ואה - טרנקוסו 
יום מקסים לפנינו, נצא בנסיעה בדרך נוף מרהיב לאורכו של הנהר לפסאו דל רגואה 
ומשם לביקור בלמגו, נעלה במדרגות הברוקיות המובילות לכנסיית "גברתנו של הדמעות". 
נמשיך לביקור בבירה של העמק פאסו דה רג'ואה הממוקמת על "דרך היין של פורטו", ממנה נשקף נוף נהדר על העמק. נמשיך לאחת מהערים ההיסטוריים של יהודי פורטוגל טרנקוסו כפר היסטורי עם מצודה גדולה וכיכר נעימה. נערוך סיור בעיר נראה את הרובע היהודי העתיק שוכן במרכז העיירה, בה התקיימה קהילה יהודית גדולה עד להמרת הדת ההמונית שנכפתה על היהודים בפורטוגל בסוף שנת 1496 ובשל כל כונו 'היהודים האנוסים' בשם הגנאי "הנוצרים החדשים". המיוחד ברובע היהודי של טרנקוסו הם סימני הצלבים עם "תוספות מיוחדות" החרוטים סמוך לפתחי הכניסה של הבתים והמעידים על כך כי אלה בתיהם של יהודים מומרים.  בשנים האחרונות מתאגדים צאצאיהם של יהודים שאולצו להתנצר בגזירת השלטונות לפני 500 שנה, ומקימים מחדש את מוסדות הדת העתיקים.  בין סמטאות עתיקות בעיירה, הוקם מרכז ע"ש יצחק קרדוזו להכרת התרבות היהודית נראה את בית הכנסת המשומר שנחרב ונשמע מסיפורי היהודים שחיו במקום במהלך ימי הבינים. בתום הביקור, העברה למלון באזור טרנקוסו.
 
יום 5 בלמונטה - אביירו - יער בוסקו - איזור קואימברה
לאחר ארוחת הבוקר, נצא ליום מרהיב עין ביופיו. ניסע לבלמונטה. המכונה לעיתים קרובות "העיר העברית" והיא תחנה חשובה על "הדרך היהודית" בחבל ההררי "סרה דה אשטרלה' - 
"'הרי הכוכב' בפורטוגלית. בעיר התקיימה קהילת אנוסים גדולה, ששמרה על מנהגים יהודיים שונים, בשנת 1917 גילה את הקהילה מהנדס יהודי פולני בשם שמואל שוורץ. נבקר במוזיאון היהודי שמציג את ההיסטוריה העשירה של הקהילה המקומית, חפצים עתיקים, מנורות, ספרי קודש, תמונות והוכחות להמשכיות קיומה של היהדות במדינה.  מכאן נשים פעמינו אל אביירו עיר התעלות המכונה "ונציה של פורטוגל". נשוט בתעלותיה ונלמד על תעשיית המלח המקומית והלאה נמשיך לטיול רגלי בשמורת בוסקו - הידועה בשל היער הקסום בן מאות השנים  ומאות זני עצים שטופח בידי נזירים כרמליטים. בתום הביקור, ניסע לעיר האוניברסיטאית העתיקה היושבת לגדת נהר מונדגו- קואימברה. בהגיענו, העברה למלון באזור קואימברה.
 
יום 6  בטליה - תומר - פאטימה 
לאחר ארוחת הבוקר, נערוך סיור בעיר ונבקר בספריה הנמצאת באוניברסיטה המפורסמת של פורטוגל קואימברה. נצפה על הנהר והעיר ונמשיך בנסיעה לתחנתנו הבאה בטליה, הממוקמת באזור בטליה, במקום זה הנחיל ז'ואהו הראשון מלך פורטוגל את  המפלה למלך קסטיליה בקרב אלז'ובארוטה ועל ידי כך גרם לעצמאות ארצו למשך 200 השנים הבאות; המקום השוכן בלב עמק פורה וירוק,  לצד ציר דרך ראשית בפורטוגל. המנזר נחשב כ"מנזר המלחמה"  ראשית בנייתו בשנת 1388, שלוש שנים אחרי ניצחון הפורטוגלים על הספרדים שטענו לכתר פורטוגל. נמשיך לביקור בתומר. המהווה דוגמה שמורה נדירה וייחודית לבתי התפילה של ימי הביניים ואדריכלות פורטוגלית מלפני תקופת הרנסנס.  על מנת להגיע אליו נאלצנו ללכת ברחובות העיירה התחתית,  נערוך סיור בעיר ונבקר בבית הכנסת העתיק ע"ש אברהם זכות,  נבקר במנזר הישועי של תומר בו נראה את החלון המנואלי הייחודי. נמשיך לעיירת הצליינים פאטימה היא עיר שהתפרסמה בשנת 1917  בעקבות האירוע של גבירתנו מפאטימה ומאז הפכה לאתר עלייה לרגל. בה נלמד להכיר את פן התגלות הקדושים בנצרות, בהגיענו, נערוך סיור פנורמי בעיר ולאחריו ניסע למלוננו.
 
יום 7  אלקובסה - נזרה - אובידוש - ליסבון   ערב: ארוחת ערב וביקור במופע פאדו
יום מהנה נוסף לפנינו, נצא לאחר ארוחת הבוקר לאלקובסה בה נמצא מנזר  אלקובסה, המנזר הציסטריאני,  שנוסד בשנת 1178 בידי המלך הראשון של פורטוגל דום אפונסו, הוא פלא של ארכיטקטורת מימי הביניים. הכנסייה מרשימה באורכה יחסית לרוחבה הצר. באגף של הכנסייה נמצאים קברים מעוטרים ומורכבים מאבן גיר  של היהודייה אינס דה קסטרו והמלך פדרו ה-1, שסיפור אהבתם הטראגי היווה בסיס למספר רב של יצירות ספרותיות. נמשיך בנסיעה לביקור בנזרה - עיירת דייגים היושבת על מצוק אדיר. שמה של עיירת החוף נזארה הוא הגרסה הפורטוגזית לנצרת.  בעיירה נותרו מעט דייגים היוצאים לשוטט בה במצנפותיהם השחורות והארוכות, ונשותיהם מטפלות בדגים המומלחים ושוטחות אותם  בימי שמש לייבוש לאורך החוף. העיר נוסדה על מצוק בשם סיטיו שאליו מגיעים בפוניקולר (רכבת הררית) או ברכב. 
במאה ה-12 רדף כאן אביר אחרי צבי שאותו ביקש לצוד. הצבי זינק מעל המצוק, ואילו לאביר התגלתה מריה בחיזיון ומנעה ממנו  לקפוץ אחרי הצבי אל מותו. בעקבות הנס הוקמה במקום כנסייה המוקדשת לגברת מנצרת, ומכאן שם העיירה. הרוכלות ליד הכנסייה  לבושות בתלבושת המסורתית של האזור: שבע חצאיות זו על גבי זו. בעיר התחתית יש חוף רחצה,  מעט דייגים שעדיין מתגוררים בה והרבה מסעדות שבזכותן היא מקום נוח לארוחת צהריים, נמשיך דרך 
אבידוש המוקפת חומות עתיקות ובתוכם עיר עתיקה ציורית  "עיר הנישואין", היא עיירה קטנה וחמודה במרחק של שעה וחצי נסיעה מליסבון. העיירה בנויה כרחוב אחד ראשי שממנו מסתעפות סמטאות ציוריות של  בתים מסוידים בלבן, שיחי בוגנוויליה סגולים וחומות שאפשר לטייל עליהן ולהקיף את העיירה. כדאי פשוט להסתובב  ולראות את המקומות המקסימים לצילום (גם אם אין מצלמה) נמשיך לתחנתינו האחרונה ליסבון -בירת פורטוגל.  בהגיענו, העברה למלון. ערב: ארוחת ערב וביקור במופע פאדו מפורסם.
 
ימים 8-9   סיור בעיר - מנזר ג'רונימו - "קאבו דה רוקה" - קשקאיש - אסטוריל - תל אביב
לאחר ארוחת הבוקר, נערוך סיור בליסבון ונראה את השדרות הרחבות של העיר, נבקר ברובע  "אלפאמה" העתיק ונראה את רחוב היהודים נמשיך וניסע לאורכו של נהר הטאז'ו עד הגיענו לרובע בלם, נבקר בכנסית המנזר ג'רונימו שבו קבור וסקו דה גאמה  ונראה את האנדרטה למגלי הימים והיבשות, נמשיך לסיור בסינטרה, עיירת נופש של מלכי פורטוגל אותה אהב במיוחד המשורר האנגלי הלורד ביירון - עיירה הררית וציורית. נראה את החומות המוריות, ניסע בדרכי הפארק הלאומי ונבקר בארמון המלכותי הממוקם  בליבה של העיירה הקסומה. משם נמשיך  לנקודה המערבית של אירופה הנקראת "קאבו דה רוקה"  ממנה נשקיף על האוקיאנוס האטלנטי 
ונרד לאורך המצוקים והחופים אל עיירות החוף היוקרתית ואסטוריל - עיירה של קזינו, בתי מלון ווילות מפוארות  שבהן התגוררו עשירי תבל ומלכים גולים. ביום אפשר לשוטט בין הבתים היפים ולהשתזף בחוף היפה, נמשיך לקשקאיש. שבה רשתות ומלכודות דיג שנותרו על החוף של עיירת הנופש קשקאיש מזכירות כי בעבר היה זה כפר דייגים.  נצעד לאורך החוף אל בוקה דו אינפרנו (פי הגיהנום). את מיקומו מזהים בקלות, לפי דוכני המזכרות הרבים. יורדים אל המצוקים בשביל, ומשם אפשר לצפות (ולהירטב) בגלים המתנפצים אליהם. בימי ראשון ורביעי מתקיים שוק נחמד, 
ביום ראשון לפנות ערב נערכת מלחמת שוורים, שבה, לפי המסורת הפורטוגלית, משאירים את הפר בחיים. בתום הסיור, ניסע לנמל התעופה בליסבון ומלאי חוויות ורשמים נטוס חזרה ארצה. נחיתה בשעות הבוקר המוקדמות (יום 9)  בנמל התעופה בן גוריון.

 
טיולים מאורגנים
טיולים מאורגנים